Sivas Yöresel Lezzetleri

Sivas mutfağı, İç Anadolu Bölgesi’nin en zengin yemeklerine ve tatlılarına sahip mutfaklardan birisidir. Sivas bölgesini ziyarete gelenler için Sivas mutfağı, birçok güzel lezzeti tatma imkânı sunmaktadır.

İç Anadolu’nun özel şehirlerinden olan Sivas’ın mutfağına ait lezzetlere civar bölgelerin mutfaklarında rastlamak pek mümkün değildir. Sivas mutfağı, Arnavut ve Bulgar mutfağından etkilenmiştir.

Sivas yöresinde iklim şartları nedeniyle tarım çok gelişemediğinden hayvancılık ön plana çıkmıştır. Bu durum da Sivas mutfağında genellikle et ağırlıklı yemeklerin hâkim olmasına neden olmuştur. Özellikle kuzu ve koyun etinin tüketimi yoğundur.

Etli Ekmek

Sadece Konya yöresinin değil, Sivas şehrinin de meşhur etli ekmeği vardır. Sivas bölgesinde hamurların biraz daha ince hazırlanması fark yaratır. Kıymalı pideye benzeyen, biraz yağlı olan ve içinde soğan bulunan Sivas yöresine ait bu lezzetli etli ekmek, misafirlerin tatmak istedikleri lezzetler arasında yer alır.

Hingel

Sivas mutfağında mantı türü olarak bilinen Hingel, yörenin en meşhur lezzetlerinden biridir. Mantıdan farklı olmasının temel nedeni içine kıyma değil bol patates konulmasıdır. Bu yöntem ve malzemeler ise onun lezzetini farklı hale getirir. Hamur, peynir ve patatesle hazırlanan bu hamur işi üzerine tereyağı veya yoğurt dökülerek servis edilir.

Madımak Yemeği

Madımak otu ile yapılan bu lezzet, ıspanağa benzer bir seçenek olarak Sivas yöresinde bolca tüketilir. Yemeğin üzerine yoğurt dökülerek ve tercihen kıyma eklenerek servis edilir. Sunumda yoğurt kullanılarak ferahlatıcı bir etki yaratılır.

Sivas Köftesi

Et yemekleri ile meşhur Sivas şehrinde, köftenin en önemli özelliği Sivas’ta yetiştirilen hayvanların etinin kullanılıyor olmasıdır. Sivas köftesinde özellikle güzel lezzet vermesi için sırt, kaburga veya kol etinden çekilmiş kıyma kullanılır.

Yöreye özgü diğer köftelerden farklı olarak daha geniş ve ince şekil verilen Sivas köftesi, kendi yağıyla pişirilir. Ayrıca bu köfteye baharat katılmaz. Baharatın eklenmemesinin nedeni yiyen kişilerin etin lezzetini daha iyi alabilmesini sağlamaktır.

Divriği Pilavı

Sivas’ın özel lezzetlerinden biri olan Divriği pilavı içine fıstık, mısır, üzüm, badem, nohut gibi malzemeler ve üstüne tereyağı dökülerek hazırlanır.

Divriği pilavı malzemesi bol, lezzetli ve doyurucu bir pilav olarak bilinir. Bu pilav genellikle kırmızı et ile tercih edilse de farklı tercih olarak tavuk etiyle de hazırlanabilmektedir. Divriği pilavını yemek isteyenler için Divriği yöresinde bulunan Konak Restoran tercih edilebilir.

Kelle Tatlısı

Sivas bölgesine ait rengi nar gibi olan kelle tatlısı, tatlıyı ilk defa görenler için baklavayı andırır. Kelle tatlısı, içi kadayıfa benzeyen lezzetli bir tatlıdır. Kelle tatlısının içinde fıstık, badem, kuru üzüm ve ceviz gibi kuruyemişler vardır.

Mercimek Badı

Asma yaprakları ile servis edilen, mercimek, bulgur ve domates malzemelerinin bolca katılarak hazırlanan mercimek badı, Sivas’ın eşsiz lezzetleri arasında yer almaktadır. Sivaslıların bu yemeği, misafirlerinin önüne sunmayı en çok tercih ettiği yöresel tariflerdendir.

Peskutan Çorbası

Sivas bölgesine ait başka bir yerde bulunmayan bu lezzetli çorba, Sivas yöresi için kış aylarının vazgeçilmez bir tadıdır.

Peskutan yoğurt ve yarmanın pişirilmesi ile hazırlanan kışlık bir çorbadır. Sıcak olarak servis edilmesine rağmen içerisinde bulunan kuru nane ile mideyi ferahlatan bir özelliği vardır.

0346 221 2986